top of page
Fenomén posledních let
Oranžová vína jsou fenoménem posledních let, který se k nám kupodivu nerozšířil z východu, ale z jihu. Zejména vinaři v Itálii, ale také v Rakousku, Chorvatsku a Slovinsku s tímto typem vína pracují již řadu let. První vína na Moravě začaly vznikat víc okolo roku 2015.
Oranžová vína z našeho vinařství
První oranžové víno jsme vyrobili v roce 2016 a byl jím alkoholizovaný Muškát, který kupodivu prokvasil úplně do sucha. Do prodeje šlo po 13 měsíčním ležení na slupkách cca 120 lahví o objemu 0,5l a již před na lahvováním bylo i přes vyšší cenu z půlky vyprodáno.
V roce 2017 jsme si pořídili první originální gruzínskou amforu – kvevri a druhým vínem je Rulandské Šedé 2017…
Něco z historie
Výroba vína v těchto nádobách je stará minimálně 8000 let, někde se uvádí a podle posledních vykopávek až 8000 let. Keramické nádoby se sice vyrábějí po celém světě, ale gruzínská amfora – kvevri (zapsaná na světový seznam UNESCO) je jedinečná díky hlíně, z které je vyrobena. To se nachází pouze na dvou místech a tato hlína obsahuje stříbro, které působí antisepticky. Tyto nádoby jsou neglazované, po vypálení jsou napuštěné včelím voskem. Podobné nádoby se vyskytují i v okolních zemích.

Novodobá historie

Ta se asi začala psát v Itálii, kde před cca 20 roky byly dovezeny první tyto nádoby. Evropští vinaři přistupují k těmto vínům s moderními poznatky a díky tomu jsou dnes evropská oranžová vína mnohdy lepší než originál. Některé lahve se prodávají až za 60 EUR a více.
bottom of page